Matt Barlow
12 July 2024, 9:36 PM
The SCU Gold Rats and Lismore Rugby Club will both host home matches this weekend in Far North Coast Rugby Union.
Lismore comes off a one sided loss to the strong Wollongbar Alstonville Pioneers last weekend, with the young side unable to trouble last years Premiers.
The Greens have made a number of changes to their side to take on Casuarina at Lismore Rugby Park on Saturday.
Motuciki Tukuhfu comes into the side at hooker and Mitchell Cox returns from injury at Number 8. Fraser Ruane will start at 10, with Cody Johnston moving to the wing.
All four grades will be on display for Lismore against the Barbarians, with matches starting from 12pm.
The Gold Rats have also made several changes for their first home match of the season at Maurie Ryan Oval in East Lismore against Evans River.
Rats veteran Matt Anderson is out with Tyrone Collison taking his place at 9. CJ King returns to the area and will start at Number 8, with the Rats looking for a solid defensive effort in front of a home crowd.
Mullumbimby and Evans River will clash in Reserve Grade prior to the Gold Rats match.
Both First Grade matches will start at 3:15pm.
In the match of round, Byron Shire will host Ballina, it what will be a tight struggle, with both teams looking to assert dominance leading into the finals in a few weeks.
FIRST GRADE TEAM LISTS
ROUND ELEVEN 13th July 2024
Coopers FAR NORTH COAST RUGBY UNION
SCU: 1. Mitch Bird, 2. Kirk Taylor-Brown, 3. Tala Esra Agafili, 4. Josh Wilson (c), 5. Ben Miller, 6. Lachlan Rodgers, 7. Harrison Beaumont-Kennedy, 8. CJ King, 9. Tyrone Collison, 10. Darnell McLeod, 11. Harrison Rutter, 12. Xavier Salapo, 13. Jake Henry, 14. Caleb Capilli, 15. Reshawn Collison
Coach: Beth Whaanga
Manager: Tim Breen
V
Evans River: 1. Oliver Clarke, 2. Oliver Mason, 3. Matthew Francis, 4. Max Pye, 5. Harry Aleckson, 6. Sam Carey, 7. J F Beytell, 8. Agustin Aversa, 9. Luke Cleaver, 10. Michael Miskle, 11. Jonathon Robinson, 12. Tama Williamson, 13. Adam Armistead (c), 14. Brodie Trustum, 15. Zane Gaiter
Coach: Luke Cleaver
Manager: Adam Gaiter
Referee: Peter Campbell
Richmond Range: 1. Duncan Ryan, 2. Michael MacRae, 3. Simon Skinner, 4. David Lane, 5. James Hewetson, 6. Ben Wheeler, 7. Lachlan Thomas, 8. Luke Benn, 9. Bradon Gumbleton, 10. Matthew Sorrenti (c), 11. Hunter McMurtrie, 12. Daine Petty, 13. Paul Hewetson, 14. James Pankhurst, 15. Nicholas Fuhrmann
Coach: Alex Gibbon
Manager: Shawn Butler
V
Lennox Head: 1. Pat Spencer, 2. Joseph Daley, 3. Connor Blair, 4. Zayden Allen, 5. Luca Beasley-Kenk, 6. Josh Thick, 7. Jacob Kennedy, 8. Luke Smitters, 9. Lachlan Miller, 10. Marty McNamara, 11. Rory Kershaw, 12. Jorelle Yock, 13. Tom Monteith, 14. Sean Parry, 15. Oscar Linton France
Coach: Scott Jenkins
Manager: Tony Fisher
Referee: Matthew Clayton
Lismore: 1. Mitchell Fawcett, 2. Motuciki Tukuhfu, 3. Aggrey Leju, 4. Ben Briggs, 5. Andrew Jordan, 6. Andrew Clark, 7. Max Smith, 8. Mitchell Cox, 9. Kyle Maluta, 10. Fraser Ruane, 11. Loui Rubbo, 12. Braeden Williams, 13. Gus Leju, 14. Cody Johnston, 15. Adam Rodd
Coach: Angus MacDougall
Manager: Stephen Clark
V
Casuarina Beach: 1. Daniel Tilton, 2. Jem MacDonald, 3. Daniel Chugg, 4. Dan Raye (c), 5. James Munroe, 6. Mason Duke, 7. Pat Williams, 8. Mitch Planten, 9. Jacob Hall, 10. Harry Hall, 11. Jesse Kemp, 12. Webb Lillis, 13. Levi Dangerfield, 14. Sam Vereniki, 15. Kai George
Coach: Geoff Townsend
Manager: Stephen Lowndes
Referee: Will Palmer
Byron Shire Rebels: 1. Scott Gamble, 2. Angus Wilbourn, 3. Jordan Elliott, 4. Will Aisake, 5. Will Seymour, 6. Darcy Woods, 7. Manu Ojeda, 8. Sam Caldwell, 9. Jye Connochie, 10. Joel Little (c), 11. Ben Mitchell, 12. Oli Shakeshaft, 13 Will Cane, 14. Simon Lemare, 15. Will Latham
Coach: Ben MacDougall
Manager: Eddy Brown
V
Ballina: 1. Brett Johnston, 2. Nathan Groves, 3. Stan Lolohea, 4. Gerald McLarnon, 5. Harry Bungate, 6. Andrew Burke, 7. Reece Noble, 8. Pierce Bryers, 9. Stephen Paskins, 10. Elliott Bryers (c), 11. Tupou Lolohea, 12. Anthony Lolohea, 13. Carl Lolohea, 14. Emori Rairailevu, 15. Reuben Saric
Coach: Michael Greenhalgh
Manager: Josh Magnus
Referee: Rob Walker
Casino: 1. Angus Langfield, 2. Robert MacKander, 3. Anthony Butta, 4. Cory Townesend, 5. Cameron Davis, 6. Connor Frame, 7. Joseph Brooks, 8. Justin Zaiko (c), 9. Ben Collison, 10. Kalen Olive, 11. Tim Felsch, 12. Bryce Spencer, 13. Quinton Torrens, 14. Tepiti Korewha, 15. Nick Benn
Coach: Doug Murray
Manager: Andrew Gulliver
V
Wollongbar Alstonville: 1. Ewen McQueen, 2. Daniel May, 3. Benji Tiatia, 4. Matt Scott, 5. Lloyd Morgan, 6. Tom Parker, 7. Joe Blyth, 8. Austin Markwort, 9. Zach Hyatt, 10. Jarrod Wyllie, 11. Tim Irwin, 12. Rory Collings, 13. Ben Johnston, 14. Ryley Conlan, 15. Sam Kerry
Coach: William Johnston
Manager: Chris Duley
Referee: Will Barnes
This Week’s Round 11 Matches, Saturday 6th July
1st Grade
SCU Gold Rats v Evans River
Byron Shire Rebels v Ballina
Casino v Wollongbar Alstonville at Kyogle
Lismore v Casuarina Beach
Richmond Range v Lennox Head
2nd Grade
Mullumbimby v Evans River at SCU
Lismore v Casuarina Beach
Yamba v Lennox Head at Mallanganee
Kyogle v Casino
Byron Shire – Bye
Wollongbar Alstonville - Bye
Women’s 10’s
Casino v Byron Shire Rebels at Kyogle
Lismore v Casuarina Beach
Under 18’s
Yamba v Lennox Head at Mallanganee
Lismore v Casuarina Beach
Results from Round 10
First Grade
Casuarina Beach 32(Kai George 2, Levi Dangerfield, Webb Lillis, Sam Vereniki tries, Kai George, Harry Hall conversions, Kai George penalty goal) d Ballina 20(Stephen Paskins, Reuben Saric, Stan Lolohea tries, Pierce Bryers conversion, penalty goal)
Half Time: Ballina 15 - Casuarina 10
Wollongbar Alstonville 85(Bodi Smith 4, Rory Collings 2, Charlie Hollman 2, Lloyd Morgan, Hamish Mould, Daniel Damen, Jarrod Wyllie, Thomas Parker tries, Bodi Smith 10 conversions) d Lismore 0
Half Time: Wollongbar 52 – Lismore 0
Lennox Head 39(Jorelle Yock 3, Atzin Jacobson, Ron Streator-Mason, Josh Thick, Marty McNamara tries, Lachlan Miller 2 conversions) d Casino 28(Bryce Spencer, Hakeem Torrens, Jeremy Pau, Joseph Brooks tries, Jayden Torrens 4 conversions)
Half Time: Lennox 12 – Casino 7
Point Score – Wollongbar 42, Ballina 36, Byron Shire 33, Casuarina 33, Richmond Range 22, Casino 21, Evans 15, Lennox 11, Lismore 10, SCU 0
2nd Grade
Casuarina 12 d Ballina 7
Kyogle 24 d Mullumbimby 19
Wollongbar Alstonville 30 d Lismore 0
Lennox Head 30 d Casino 0
Point Score – Wollongbar 44, Ballina 30, Byron 29, Casuarina 26, Yamba 17, Kyogle 17, Lennox 16, Lismore 14, Casino 14, Mullumbimby 6, Evans River 5
Women’s
Casino 30 d Casuarina 0
Point Score – Casino 26, Lismore 10, Byron 9, Casuarina 8
Under 18’s
Lennox Head 45 d Yamba 7
Point Score – Lennox 15, Yamba 11, Casuarina 8, Lismore 5
SHOP AND SAVE
CAFE'S & RESTAURANTS
PUBS AND CLUBS