Matt Barlow
21 June 2024, 9:42 PM
A massive day of rugby is set for Round 8 in the FNC Rugby Union competition.
Ladder leaders Ballina will host the Wollongbar Alstonville Pioneers, it what will be one of the clashes of the season.
Both sides have been in strong form to start the season, and along with Byron Shire, are set to fight out the Minor Premiership as the season progresses.
Lismore will host the Casino Bulls at Lismore Rugby Park, with First Grade match starting at 3:15pm.
All four grades will be in action, with Colts kicking off at 11:50am against a combined Wollongbar Alstonville/Ballina side.
Reserve Grade will follow at 1:00pm against the Bulls, the Women will take the field looking for another win at 2:20pm, with First Grade to finish the day.
The club is hosting an Old Boys Day to celebrate the 2004 Premiership team, with club veteran Gavin Tulk, the only player to play in the 2004 Grand Final, and still be running around this season in Reserve Grade.
The SCU Gold Rats will travel east to Lennox Head to take on the Trojans in a match where they are looking to turn their season around.
The Rats have named a strong side for the clash and will look for a better defensive effort.
FIRST GRADE TEAM LISTS
ROUND EIGHT 22nd June 2024
FAR NORTH COAST RUGBY UNION
Ballina: 1. Stan Lolohea, 2. Nathan Groves, 3. Brett Johnston, 4. Esikia Macu, 5. Harry Bungate, 6. Reece Noble, 7. Gerald McLarnon, 8. Pierce Bryers, 9. Stephen Paskins, 10. Elliott Bryers (c), 11. Reuben Saric, 12. Anthony Lolohea, 13. Carl Lolohea, 14. Tupou Lolohea, 15. Jack Kindred
Coach: Michael Greenhalgh
Manager: Josh Magnus
V
Wollongbar Alstonville: 1. Ewen McQueen, 2. Austin Markwort, 3. Benji Tiatia, 4. Matt Scott, 5. Lloyd Morgan, 6. Josh Galbraith, 7. Joe Blyth, 8. Hamish Mould, 9. Louis Hollman, 10. Ben Damen (c), 11. Bodi Smith, 12. Daniel Damen, 13. Rory Collings, 14. James Vidler, 15. Sam Kerry
Coach: William Johnston
Manager: Chris Duley
Referee: Chris Jefferies
Richmond Range: 1. Blake Birmingham (c), 2. Michael MacRae, 3. Reece Manning, 4. David Lane, 5. Duncan Ryan, 6. Ryan O’Keefe, 7. Lachlan Thomas, 8. Alex Gibbon, 9. Bradon Gumbleton, 10. Matthew Sorrenti, 11. Brock King, 12. Daine Petty, 13. Nicholas Fuhrmann, 14. Cody Amos, 15. James Pankhurst
Coach: Alex Gibbon
Manager: Shawn Butler
V
Byron Shire Rebels: 1. Scott Gamble, 2. Ashton Sione, 3. Robert Taylor, 4. Will Aisake, 5. Charlie Clapp, 6. Lucas Folcher, 7. Angus Wilbourn, 8. Will Seymour, 9. Manu Ojeda, 10. Joel Little (c), 11. James Ellis, 12. Oli Shakeshaft, 13 Will Cane, 14. Ben Mitchell, 15. Will Latham
Coach: Ben MacDougall
Manager: Eddy Brown
Referee: Will Palmer
Lismore: 1. Mitchell Fawcett, 2. Cameron Bryant, 3. Aggrey Leju, 4. Andrew Jordan, 5. Ben Briggs, 6. Andrew Clark, 7. Max Smith, 8. Mitchell Cox, 9. Kyle Maluta, 10. Cody Johnston, 11. Loui Rubbo, 12. Braeden Williams, 13. Adam Rodd, 14. Gus Leju, 15. Fraser Ruane
Coach: Angus MacDougall
Manager: Stephen Clark
V
Casino: 1. Angus Langfield, 2. Robert MacKander, 3. Cameron Davis (c), 4. Cory Townesend, 5. Harry Amey, 6. Connor Frame, 7. Hunter Ryan, 8. Josh Fuller, 9. Ben Collison, 10. Jayden Torrens, 11. Joseph Brooks, 12. Bryce Spencer, 13. Sililo Stavenow, 14. Harold Torrens, 15. Nick Benn
Coach: Doug Murray
Manager: Andrew Gulliver
Referee: Will Barnes
Lennox Head: 1. Joseph Daley, 2. Ethan Jenkins, 3. Connor Blair, 4. Jorelle Yock, 5. Luca Beasley-Kenk, 6. Brad McGoulrick, 7. Jacob Kennedy, 8. Hayden Blair, 9. Oscar Linton France, 10. Lachlan Miller, 11. Lachlan Mahon, 12. Nick Wilson, 13. Kane Creighton, 14. Rory Kershaw, 15. Tom Monteith
Coach: Scott Jenkins
Manager: Tony Fisher
V
SCU: 1. Mitch Bird, 2. Kirk Taylor-Brown, 3. Jake Tindall, 4. Zack Byrne, 5. Ben Miller, 6. Harrison Beaumont-Kennedy, 7. Josh Wilson (c), 8. Xavier Teseni, 9. Matt Anderson, 10. Darnell McLeod, 11. Sam Breen, 12. Reshawn Brown, 13. Jake Henry, 14. Malachi Whaanga, 15. Tyrone Collison
Coach: Beth Whaanga
Manager: Tim Breen
Referee: Lachlan Duley
Evans River: 1. Oliver Clarke, 2. Oliver Mason, 3. Matthew Francis, 4. Ryan Duncan, 5. Max Pye, 6. Sam Carey, 7. J F Beytell, 8. Scott Willis, 9. Ben Morris, 10. Adam Armistead (c), 11. Jonathon Robinson, 12. Tama Williamson, 13. Brodie Trustum, 14. Jack Semple, 15. Zane Gaiter
Coach: Darren Winkler
Manager: Luke Cleaver
V
Casuarina Beach: 1. Daniel Tilton, 2. Jem MacDonald, 3. Daniel Chugg, 4. Dan Raye (c), 5. James Munroe, 6. Mason Duke, 7. Kellan Murphy, 8. Oliver Miller, 9. Will Stacey, 10. Sam Vereniki, 11. TBA, 12. William Patterson, 13. Levi Dangerfield, 14. Will Harris, 15. Jesse Kemp
Coach: Geoff Townsend
Manager: Stephen Lowndes
Referee: Matt Clayton
HOME IMPROVEMENTS
PUBS AND CLUBS